Charakterystyka obszarów atrakcyjnych turystycznie 

Charakterystyka obszarów atrakcyjnych turystycznie 

Obszary atrakcyjnie turystycznie na obszarze LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” związane są z zabytkami, ale również z walorami przyrodniczymi, występującymi lasami, obszarami chronionymi, ciekawymi krajobrazami i czystym środowiskiem.

Te obszary mogą być szczególnie atrakcyjnie w kontekście rosnącego zainteresowania turystyką kwalifikowaną związaną z różnymi zainteresowaniami odwiedzających zorientowaną na specyficzne zainteresowania np. historia fortyfikacji. 

Również z perspektywy turystyki kwalifikowanej warto podkreślić potencjał w zakresie turystyki i rekreacji oparty na zasobach wodnych (rzeki Wisła i Wieprz oraz liczne stawy i inne zbiorniki wodne). 

Przez obszar LGD przebiegają: 

 1. Szlaki wodne: 
  • szlak kajakowy Pradolina Wieprza (długość 123 km) utworzony w ramach projektu współpracy o akronimie USK-PW, nagrodzony wyróżnieniem w konkursie na Najlepszy Produkt turystyczny Województwa Lubelskiego 2014
  • szlak kajakowy Wisłą z Kazimierza Dolnego do Dęblina. Długość spływu około 32 km. 
 1. Szlaki piesze: 
  • szlak czerwony - prowadzi w kierunku północnym z Dęblina do Wilgi przez Podzamcze koło Maciejowic. Długość szlaku 60 km. 
   Odcinek Dęblin - Maciejowice 32 km. Początek szlaku przy moście na rzece Wiśle. 
  • szlak niebieski "Nadwiślański" - biegnie w kierunku południowym z Dęblina do Annopola przez Gołąb, Puławy, Kazimierz Dolny, Piotrawin, Józefów. Długość szlaku 109 km. 
   Odcinek Dęblin - Puławy 20 km.
   Początek szlaku przy dworcu PKP Dęblin. 
  • szlak zielony "Generała Franciszka Kleeberga" - prowadzi na wschód od Dęblina do Kocka przez Bobrowniki, Ułęż, Sobieszyn, Wolę Gułowską, Charlejów. Długość szlaku 72,7 km. 
   Odcinek Dęblin - Sobieszyn 24 km
   Początek szlaku na środku mostu na rzece Wiśle, koniec na cmentarzu wojennym w Kocku.
  • szlak zielony "Pułkownika Dionizego Czachowskiego" - wiedzie na zachód od środka mostu na rzece Wiśle do Zwolenia przez Zajezierze, Sieciechów, Garbatkę w woj. mazowieckim. Jest on przedłużeniem szlaku zielonego "Generała Franciszka Kleeberga". 
   Długość szlaku 58,2 km. Odcinek Dęblin – Garbatka – 22 km. 
  • szlak żółty spacerowy - prowadzi wokół Dęblina, ma długość 10,8km. 
 1. Ścieżki rowerowe: 
  • Pętla „Czerwona” – Ryki –Sędowice- Sarny (24 km) 
  • Pętla „Zielona” – Ryki – Leopoldów – Ryki (26 km) 
  • Stężyca – ścieżka rowerowa koroną wału przeciwpowodziowego: Stężyca – Młynki – Dęblin 
  • Stężyca – ścieżka rowerowa biegnąca polnymi drogami, częściowo drogami asfaltowymi: Stężyca – Jezioro Palenickie – Brzeźce- Prażmów –Brzeźce- Kletnia- Rokitnia - Stężyca 
  • Bursztynowy Szlak Greenways – przyroda, tradycja i ludzie – międzynarodowa trasa rowerowa (polskosłowacko-węgierska). 
   Przebieg oznakowany trasy w woj. lubelskim od miejscowości Brzeźce (gmina Stężyca) do Dęblina. Dalsza część szlaku nie jest oznakowana. 
  • Szlak Ziemi Łukowskiej – trasa rowerowa przebiegająca przez miejscowości w gminach Kłoczew i Nowodwór. 
 1. Szlaki historyczne: 
  • Szlak Renesansu Lubelskiego – trasa o znaczeniu wojewódzkim, ukazuje unikatowe dziedzictwo architektury regionu lubelskiego. Na szlaku znajduje się ponad 40 zabytkowych obiektów, głównie sakralnych. Z zabytków znajdujących się na obszarze działania LGD, do pereł architektury lubelskiego renesansu zaliczano Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Bobrownikach, który powstał na przełomie XV-XVI w. 

   Szlak przebiega przez: Lublin- Dys- Krasienin- Markuszów- Kurów-Końskowolę- Janowiec- Kazimierz Dolny – Wilków –Bełżyce Czerniejów -Gardzienice – Łęczną – Bobrowniki - Gołąb – Kock – Kodeń – Krupe –Moliborzyce – Radzyń Podlaski – Czemirerniki – Rybitwy – Szczebrzeszyn – Turobin – Wilkołaz II – Wojsławice – Zamość – Uchanie. 

W chwili obecnej znajduje się 13,5 km ścieżek rowerowych z kostki brukowej bezfrezowej. Na terenie obiektu Wyspa Wisła w Stężycy wybudowano około 4,5 km takich ścieżek rowerowych, po których można jeździć także na rolkach. Niezwykłe uroki krajobrazu nadwiślańskiego można podziwiać z wybudowanej ścieżki rowerowej koroną wału rzeki Wisła na odcinku Stężyca – Dęblin, a także na odcinku Stężyca - Piotrowice.Malownicze tereny leśne i łąki na obszarze objętym LSR posiadają znakomite warunki do uprawiania wszelkich form sportowego wypoczynku. Doskonale sprawdzają się również przy uprawianiu nordic walkingu.

Na terenie Lokalnej Grupy Działania zlokalizowanych jest 29 obiektów noclegowych (1 w Gminie Nowodwór, 3 w Gminie Kłoczew, 9 w Gminie Ryki, 5 w Gminie Stężyca, 4 w Gminie Ułęż oraz 3 w Gminie Dęblin), w tym 14 gospodarstw agroturystycznych. 

Do najważniejszych z nich należą: Hotel Ikar w Dęblinie, Hotel Olivia w Rykach, Gościniec Pod Lasem w Grabowcach Dolnych, AgroEkoRanczo w Sobieszynie, Villa Orchidea w Stężycy. Jest to baza niewystarczająca dla turystów, którzy chcieliby odwiedzić powiat rycki i korzystać ze szlaków czy zwiedzać.